Karel Fišer

Everesting U Posledního Kelta

Everesting je cyklistická výzva, při které se jezdí jeden kopec nahoru a dolů tou stejnou cestou, dokud nenastoupáte 8 848 výškových metrů. To se mi ale zdá jako velká nuda. Musíte použít kopec, který dokážete vyjet, a tou stejnou cestou musíte jet i dolů. Ale já mám rád rozmanitost a zábavné sjezdy. Ty bych určitě nahoru jezdit nemohl. A tak jsem se rozhodl, že Everesting rozhodně jezdit nechci.

Ale co když si chci užít pořádnou výškovou výzvu a při tom plnit obecně uznávaná pravidla?
Mám jiné možnosti?

Změna termínu⇩ ⇩ ⇩

Everesting 10K

Musím jen trochu víc zamakat. Nastoupat alespoň 10 000 výškových metrů. Tato výzva má obecně uznávaná pravidla, která jsou velmi podobná základnímu Everestingu, ale s přibývajícími metry ubývá nutnost jezdit pouze na jednom kopci a stále stejnou trasu nahoru i dolů. To nám dává svobodu, zábavu a spoustu možností, jak si užít celý den na kole.

Závist, Šance, Čihadlo

Já jsem si pro tuto výzvu vybral moji nejoblíbenější pražskou trailovou oblast hned za barákem. Je to historicky zajímavá lokalita zasvěcená starými kelty, přírodní rezervace, s moderní rozhlednou na vrcholu. Navíc je protkaná perfektními traily, po kterých se dá rychle vyjet nahoru a ještě luxusnější, které si užijete dolů i na pořádném sjezďáku. Já ale na sjezďáku rozhodně jezdit nebudu. Budu jezdit na celoodpruženém XC s mírně trailovou geometrií a vyššími zdvihy 120 mm.

Závist, respektive Hradiště (389) je nejvyšší z těchto tří vrcholů. Nachází se na něm nová rozhledna a dolů vede spousta parádních trailů. I nahoru vede několik tras, které si lze užít na kole, včetně nově vybudované, zčásti zpevněné, cyklostezky. Tento vrchol je letos součástí Vrchařské koruny pražské.

Šance (385) je ve středu stejnojmenné přírodní rezervace. Přes tento vrchol vedou ty nejznámější traily nahoru i dolů v okolí. Maturita, Ho Či Min, Plot.

Čihadlo (385) je třetí z místních vrcholů, které plánuji vyjíždět. I zde jsou zajímavé trasy, které si nenechám ujít. Navíc i tento vrchol byl v roce 2021 součástí Vrchařské koruny pražské, kterou pomáhám organizovat. Je to tedy moje srdcová záležitost a navíc více možností, kudy jezdit.

Občerstvení U Posledního Kelta

Everesting je o ježdění nahoru a dolů. Vrcholy máme tři, ale co mě bude čekat dole? Potřebuju někde odpočinout, nabrat sílu, a hlavně živiny. Mít někde základnu. Proto jsem se domluvil v tomto luxusním podniku, kde se o mě perfektně postarají. Celou akci plánuji jet stylem extrémní nonstop výzvy bez podpory, takže si vše zařídím sám, sám si budu vozit jídlo, pití, opravovat techniku, až na podporu od Posledního kelta, kde očekávám běžný servis v běžnou pracovní dobu. Dobře a rychle tam vaří, nabízí chlazené i teplé nápoje, a když budu mít štěstí, tak budou i vdolky, které jsem snad nikde lepší nejedl.

Samozřejmě tam taky využiju záchod, abych neznečišťoval celkem navštěvovanou lokalitu, a budu tam nabírat vodu. Tu mimochodem neplánuji vozit celou dobu s sebou ve velkém množství, ale na několika místech si lahve odložím a budu si tam doplňovat vždy jen málo, abych šetřil zátěž.

Je to zároveň nejnižší místo mojí trasy 195 m n. m., což je přesně v polovině od hladiny moře na vrchol Hradiště, takže těch 195 m je i rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším místem. Na vrchol ale nelze dojet bez nějakých naklesaných metrů, takže celkově to bude asi 200 m. Nicméně ke Keltovi se nebudu vracet při každém sjezdu, takže kolikrát budu muset nahoru se uvidí podle aktuálního měření. Kdo by taky těch 50 výjezdů počítal.

Přidejte se v neděli 16. 4. 2023

Kvůli nepříznivé předpovědi počasí jsem přesunul Everesting až na neděli. V hustém vytrvalém dešti by to bylo pravděpodobně nad moje síly, podmáčené traily bych zbytečně ničil a bylo by to i nadmíru nebezpečné. V neděli už bude krásně, traily budou vysušené a všechno zalité sluncem. Původní harmonogram platí, tématické hodinky tedy budou v neděli.

Neočekávám, že by chtěl někdo jezdit celý den tyhle kopce se mnou. I když pár takových podobných bláznů znám, tak kdo ví. Co ale vím jistě, že by se mohlo najít docela dost lidí, kteří by rádi alespoň okusili, jaké to může být. Třeba by někdo rád strávil pár hodin na místních trailech a nechal se jimi provést. Třeba by někdo mohl chtít vědět, jak při takové výzvě jezdím, a zda by mi stačil, nebo zda bych já stačil jemu. Třeba by si někdo dal rád pivko u Kelta s někým, kdo má rád dlouhé náročné vyjížďky. Rozhodl jsem se pro to, že udělám čtyři tématické hodiny, na které pozvu širokou veřejnost. V těchto hodinách polevím a počkám i na slabší jedince. Stále ale počítejte s tím, že to bude hodně do kopce.

Každá tématická hodina začíná srazem účastníků U Posledního Kelta na vyznačeném místě uvnitř, nebo na plácku před branou, pět minut před celou. Já dorazím na místo možná trochu později, abych se příliš nezdržoval. Nejpozději deset minut po celé bude odjezd. Vyšlápneme si na jeden z kopců, počkáme na skupinu, a pak se budeme společně spouštět dolů. Stihneme jeden nebo dva výstupy, pak můžete jezdit se mnou, ale nezaručuju, že už se skupina neroztrhá. Po celý den budu rád, když někoho potkám, zajedeme kousek spolu, nebo prohodíme pár slov. Budu celou dobu online v aplikaci mapcatch, takže mě jednak můžete sledovat z pohodlí domova na webu mapcatch.eu, ale i přímo v terénu v aplikaci mapcatch pro android. To bude mít velkou výhodu, že mě dokážete najít a připojit se ke mě i mimo tyto vyznačené časy.

Událost na facebooku

Dejte mi vědět na facebooku, že se chystáte. Lépe se tak podaří naplánovat akci, aby vyhovovala. Jestli nepoužíváte facebook, můžete mi napsat email nebo na Whatsup nebo volat na 602439248.

Neděle 16. 4. 2023 - 10:00 - Start U Posledního Kelta
Kdo chce být u toho hned od začátku, nechť se připojí na první výšlap už v deset, ale pozor, na nikoho nečekám. Ale zase nečekejte, že to budu nějak drtit, čeká mě dlouhý den.
11:00 - Tématická hodina - Trail hard
Těžší traily, na které si při této akci troufnu. Já jezdím na XC celopéru se 120 mm zdvihu. Na tuto tématickou hodinku ale určitě doporučuju něco robustnějšího, klidně i enduro. Větší zdvihy a širší pláště. Ale šikovní jezdci to určitě zvládnou i na pevňáku. Přizpůsobíme tomu i trasy nahoru. Pokud si někdo chce ušetřit alespoň první výšlap, nebo si ho dát opravdu v pohodičce, sraz nahoře u rozhledny Závist v 11:30, odjezd ihned, jak se dá dohromady celá skupina z výstupu.
13:00 - Tématická hodina - Loudání
Kdo zná nejtěžší terénní český bikepackingový závod, ví, že se při něm občas i hezky projde. To sice nebude náš cíl, ale trasa nebude 100% jezdivá. Slibuju, že se podíváme na místa, která se vám budou líbit, a části trasy, které se vám možná líbit nebudou, ale náležitě si je užijete. Bude to taková ochutnávka toho, co při Loudání zažíváme 20 hodin denně tři až sedm dní za sebou.
15:00 - Tématická hodina - Vrchařská koruna
Další tématickou hodinku jsem nazval podle cykloturistického projektu, který má letos na Závisti jeden ze svých dvaceti vrcholů. My se ho v této hodince pokusíme méně náročnou trasou zdolat. Dolů pojedeme také jednodušší cestou, aby ji zvládli i méně zkušení jezdci. Je možné jet i na trekkingovém nebo gravelovém kole, ale doporučuju spíš horské s pevným zadkem, především kvůli lehčím převodům. Když zbyde čas a chuť, podíváme se i na Čihadlo, které bylo ve Vrchařské koruně pražské v roce 2021.
17:00 - Tématická hodina - Trail cute
Projedeme si ty nejhezčí traily v této lokalitě. Pokud vás tohle zajímá, můžete v podstatě přijet kdykoli, ale v této tématické hodince máte víc šancí potkat někoho, kdo má stejnou zálibu jako vy, a taky budu víc čekat, abychom udrželi skupinu.
20:00 - Dobrou noc
No, spát asi nepůjdu, to je v pravidlech zakázané. Půjde o noční ježdění s čelovkou. Kdo má respekt z ježdění trailů potmě, je tohle ideální příležitost si to natrénovat. Můžete si traily projet za světla, a pak několikrát za tmy. Nic vás nepřekvapí a s výkonnou čelovkou zjistíte, jaká je to zábava.
06:10 - Dobré ráno
Ještě stále nekončím. Předpokládám, že mi výzva zabere víc než 24 hodin, takže jestli vám to nevyjde v neděli, přijeďte v pondělí dopoledne. A jestli mě chcete vidět po týhle šichtě, přijeďte taky. Ale neslibuju, že budu ještě na živu ani při smyslech. Ale jestli všechno půjde dobře, budu určitě ještě jezdit.
10 000 výškových metrů - Konec U Posledního Kelta
Až nastoupám, co je potřeba, dám si s chutí u Kelta dva Lipany. V kolik to bude, to nevím. Jestli to zvládnu, taky nevím. Ale můžu vás průběžně informovat ve facebookové události, takže jestli si chcete dát dva Lipany se mnou, určitě ji sledujte.

Na Everest pro Romana

Roman Šejna je hendikepovaný sportovec, který jezdí na dosluhujícím tricyklu, neboli tříkolce. Tímto počinem se připojuji ke svému kamarádovi Pavlu Šťastnému, který pořádá se Sport4Help pro Romana sbírku na nový tricykl. Pokud máte chuť tuto sbírku podpořit, máte chuť si nechat od Pavla nebo jeho ženy Petry udělat fotografie (a oni jsou velmi dobří fotografové), nebo máte chuť na dobrý kafe, pošlete nějakou korunu do sbírky a čtěte, co za to můžete získat.

Darovat jen tak
Na darujme.cz - i za drobné desetikoruny se dá pořídit drát do výpletu kol. Pro prvních 20 přispěvatelů nad 442,4 Kč je připravená káva zdarma.
Koupí Sport4help kávy
Můžete si koupit balení výběrové kávy čerstvě pražené v Liberci od nadšenců, kteří za tímhle bláznivým nápadem stojí a podporují ho - sport4help.cz
Pro čtyři přispěvatele nad 5000 Kč
Nabízí Pavel Šťastný a Petra Menclová rodinné/portrétní focení formou 2h procházky tam, kde to máte rádi.
Pro dva přispěvatele, kteří přispějí více jak 1000 Kč
Nabízíme exkurzi v Kávovém centru v Mladé Boleslavi.

Pokud budete chtít využít odměn, neváhejte Pavlovi napsat a on vám rád napíše detaily nebo pomůže domluvit vhodný termín. #NaEverestProRomana

Mgr. Karel Fišer | Svatba | Programování | Počítače | Kolo | Kontakt